ZAGADKI LITERACKIE

W tekstach Jerzego Kruka roi się od ukrytych parafraz i cytatów. Potraficie je rozpoznać? Nie będzie to wcale takie łatwe. Choć niektóre zagadki okażą się banalnie proste, to inne mogą sprawić trudność nawet najbardziej oczytanym. Nie sądzę zresztą, by ktokolwiek mógł rozpoznać je wszystkie. Owszem, te cytaty, które siedzą mi w głowie od dawna, mogą siedzieć także i w głowach innych, ale te, które nasunęły mi się przypadkiem, z akurat czytanej podczas pisania Mariki lektury, są raczej rzadkie, więc nie dołuj się, jeśli masz się za znawcę literatury i nie potrafisz ich rozpoznać. Przecież to tylko zabawa.

W zamieszczonym przez nas fragmencie należy znaleźć zamieszczony w niej cytat lub ukrytą parafrazę, a następnie rozpoznać jej autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi.

Przez najbliższe 30 tygodni w każdą sobotę będziemy publikować jedną zagadkę Odpowiedzi należy udzielić, oczywiście, z pamięci. Na tym polega zabawa. Maksymalnie można zdobyć 40 punktów. Umówmy, się, że jeśli zdobędziesz 35, będziesz mógł sobie przyznać tytuł konesera literatury.

Ale jeśli ktoś się uprze, to bez trudu, albo z trudem, znajdzie rozwiązanie zagadki w internecie. Można za to uzyskać tytuł mistrza kwerendy, jednakże w tym przypadku trzeba znaleźć odpowiedzi wszystkich zagadek. 

By nie psuć zabawy innym, uprzejmie proszę o niepodawanie pojedynczych czy zbiorczych odpowiedzi w postach publicznych. Odpowiedzi, po opublikowaniu ostatniej zagadki, prosimy nadsyłać na naszą pocztę internetową z podaniem swojego adresu. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi, jako nagrodę, rozlosujemy 10 egzemplarzy Mariki dla koneserów literatury i 5 dla  mistrzów kwerendy.