fbpx

ZAGADKI LITERACKIE

W tekstach Jerzego Kruka roi się od ukrytych parafraz i cytatów. Potraficie je rozpoznać? Nie będzie to wcale takie łatwe. Choć niektóre zagadki okażą się banalnie proste, to inne mogą sprawić trudność nawet najbardziej oczytanym. Nie sądzę zresztą, by ktokolwiek mógł rozpoznać je wszystkie. Owszem, te cytaty, które siedzą mi w głowie od dawna, mogą siedzieć także i w głowach innych, ale te, które nasunęły mi się przypadkiem, z akurat czytanej podczas pisania Mariki lektury, są raczej rzadkie, więc nie dołuj się, jeśli masz się za znawcę literatury i nie potrafisz ich rozpoznać. Przecież to tylko zabawa.

W zamieszczonym przez nas fragmencie należy znaleźć zamieszczony w niej cytat lub ukrytą parafrazę, a następnie rozpoznać jej autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi.

Przez najbliższe 30 tygodni w każdą niedzielę będziemy publikować jedną zagadkę. Odpowiedzi należy udzielić, oczywiście, z pamięci. Na tym polega zabawa. Maksymalnie można zdobyć 40 punktów. Umówmy, się, że jeśli zdobędziesz 35, będziesz mógł sobie przyznać tytuł konesera literatury.

Ale jeśli ktoś się uprze, to bez trudu, albo z trudem, znajdzie rozwiązanie zagadki w internecie. Można za to uzyskać tytuł mistrza kwerendy, jednakże
w tym przypadku trzeba znaleźć odpowiedzi wszystkich zagadek.

By nie psuć zabawy innym, uprzejmie proszę o niepodawanie pojedynczych czy zbiorczych odpowiedzi w postach publicznych. Odpowiedzi, po opublikowaniu ostatniej zagadki, prosimy nadsyłać na naszą pocztę internetową. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi, jako nagrodę, rozlosujemy 10 egzemplarzy Mariki dla koneserów literatury i 5 dla mistrzów kwerendy.

Zagadka 11

Może zacznijmy drugą dziesiątkę od łatwiejszego fragmentu, choć odszukanie zawartej w nim parafrazy niejednemu może sprawić trudność, choćby przez jej lekkie poszatkowanie. Dla ułatwienia dodajmy, że znów mamy do czynienia z klasyką polskiej poezji.Przypominamy, że w zamieszczonym fragmencie należy znaleźć ukryty cytat lub parafrazę, a następnie rozpoznać autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi.Wybrzmiewa … Czytaj dalej „Zagadka 11”

0 komentarzy

Zagadka 3

Wciąż jest łatwo. Przeciętny znawca filozofii i miłośnik sentencji bez trudu będzie wiedział, o które słowa chodzi i kto jest ich autorem. Przypominamy, że w zamieszczonym fragmencie należy znaleźć ukryty cytat lub parafrazę, a następnie rozpoznać autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi. Marika przyniosła mi babie lato czułości. Daje mi ją w najwyższym … Czytaj dalej „Zagadka 3”

0 komentarzy

Zagadka 2

Druga zagadka będzie nieco trudniejsza, ale też nie powinna sprawić większych trudności, zwłaszcza miłośnikom poezji śpiewanej i w ogóle. Przypominamy, że w zamieszczonym fragmencie należy znaleźć ukryty cytat lub parafrazę, a następnie rozpoznać autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi. Ostrożnie przewracam Marikę na plecy, zawisając nad nią podparty łokciami przy jej bokach. Marika … Czytaj dalej „Zagadka 2”

0 komentarzy

Zagadka 1

Pierwsza zagadka jest dziecinnie łatwa, chyba każdy ją odgadnie. Oczywiście, że to podpucha na dobry początek. Przypominamy, że w zamieszczonym fragmencie należy znaleźć ukryty cytat lub parafrazę, a następnie rozpoznać autora lub tytuł pozycji literackiej, z której pochodzi. Świetnie – odpowiadam z uśmiechem i rozbawieniem. Cieszysz się? Taak – odpowiada mi Marika z uśmiechem na … Czytaj dalej „Zagadka 1”

0 komentarzy

Pin It on Pinterest